صفحهٔ اصلی

از دزفول ویکی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۲:۲۹ توسط Amin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
به دزفول ویکی خوش‌آمدید
مقالاتی درباره دزفول که همه می‌توانند آن را ویرایش کنند؛
تا کنون ۲۷۷ مقاله توسط ۲۱ کاربر نگاشته شده است
دزفول ویکی چیست؟

دزفول ویکی سایتی برای صحت و اعتبار سنجی ادعاها درباره مسایل مناقشه برانگیز نیست به بیان بهتر هدف این سایت تبدیل شدن به یک مرجع، دایره المعارف یا فرهنگ لغات درباره دزفول نیست. هدف این سایت صرفاً گردآوری و تدوین مطالب و مقالاتی راجع به «دزفول» و به شیوهٔ «ویکی» است. در این شیوه کاربران با ثبت نام رایگان و ساختن حساب کاربری می توانند مقالات مورد نظر خود را درباره دزفول ایجاد و ویرایش کنند . هر چند این تغییرات بلافاصله در «دزفول ویکی» به نمایش درخواهد آمد اما تمامی آنها توسط مدیران سایت بررسی می شوند. در صورتی که ویرایشی مطابق قواعد کلی سایت نباشد یا دلایل دیگری مثل خرابکاری عامدانه در میان باشد بازگردانی می شود. بدلیل کم تعداد بودن مدیران سایت، ویرایش ناشناس یا بدون ثبت نام در حال حاضر امکان پذیر نیست اما ممکن است در آینده فعال شود.

در دهه های اخیر مقالات و کتابهای متعددی به همت پژوهشگران درفولی درباره زبان، فرهنگ و جغرافیای طبیعی و انسانی دزفول تدوین شده است که موجب اطمینان خاطر دوستداران دزفول از ثبت میراث باارزش گذشتگان است. اما متاسفانه پراکندگی و آنلاین نبودن منابع، دسترسی سریع را به آنها دشوار کرده است. یکی از مهمترین و مفیدترین کارها در دزفول ویکی انتقال این نوشته ها به فضای مجازی و به گونه ای متمرکز و منسجم است.


شما هم مشارکت کنید

بیشتر الگوهای «دزفول ویکی» از ویکی پدیای فارسی تحت مجوز Share-Alike3.0 کپی شده است اما قوانین آن مخصوصا در قسمت ارجاعات و اثبات پذیری اندکی متفاوت است. از آنجا که بیشتر اطلاعات مورد نظر مکتوب و یا آنلاین نیست شیوه ارجاع صد در صد به این منابع کار را دشوار می کند. به این منظور در ذکر منابع نیازی به لینک آنلاین نیست و ذکر نحوه دسترسی و تهیه اطلاعات کفایت می کند. مطالب مورد مناقشه در صفحه بحث راستی آزمایی خواهند شد و نهایتا در مورد آنها تصمیم گیری می شود. نویسندگان فعال تر بنا به انتخاب خودشان و یا معرفی دیگر کاربران به دسترسی های مدیریتی بالاتری در سایت خواهند رسید. هنوز شیوه ای برای این کار در نظر گرفته نشده است. ویرایش برخی از صفحات خاص مثل همین صفحه اصلی سایت برای کاربران محدود شده است در مورد این صفحات از قسمت بحث برای اعمال نظر خود استفاده کنید. برای نمونه می توانید از قسمت بحث همین صفحه برای بیان پیشنهادهای خود درباره مدیریت سایت استفاده کنید. می توانید از مطالب و عکسهایی که در لیست سایت ها و وبلاگ های مرتبط با دزفول هستند، برای نوشتن مقالات جدید استفاده کنید.

از گفتهٔ «بزرگمهر حکیم» که همه چیز را همگان دانند، می توان دریافت که هر چه افراد بیشتری در یک سایت ویکی مشارکت کنند نتیجه کار دقیق تر و پخته تر خواهد شد. پس اگر علاقمند به دزفول هستید می توانید اندکی از وقت گرانبهای خود را به مشارکت در این کار اختصاص دهید. نیازی نیست یک کاربر حرفه ای یا ویرایشگر زبردست باشید، به لطف نرم افزار رایگان و متن باز مدیا ویکی که توسط مشارکت کنندگان و با هماهنگی و مدیریت بنیادغیرانتفاعی WIKIMEDIA تهیه و بر روی سرور این سایت نصب شده است، همه چیز برای مشارکت کاربران عادی مهیا شده است.

ساخت حساب کاربری

برای شروع باید یک حساب کاربری بسازیدکه پیش نیاز آن داشتن تنها یک آدرس ایمیل است. پس از ثبت نام یک ایمیل برای شما ارسال می شود که باید آن را باز کرده و حساب ایمیل خود را تأیید کنید.


افزودن مقاله جدید

برای شروع، نیازی به نوشتن مقالات مفصل نیست. می توان از توضیح معانی لغت ها یا معرفی مکان های معروف شروع کرد یا مَتَل ها و اصطلاحات متداول و قدیمی را از افراد مسن یا راهنمای محلی سوال کرد. می توان نام یا شهرت راهنمای محلی را در منبع ذکر کرد. می توانید از کادر زیر برای شروع نوشتن یک مقاله استفاده کنید:


افزودن واژه جدید

اگر معنی لغتی را می دانید می توانید آن را در کادر زیر بنویسید. اگر واژه در دزفول ویکی موجود نباشد صفحه جدیدی که با استفاده الگوی واژه ساز ساخته شده است نمایش داده خواهد شد و شما براحتی می توانید با نوشتن معنی آن نخستین کسی باشید که واژه را معنی کرده است:


مصدر واژه جدید

علاوه بر واژگان مصدرهای متعدد و بسیار گوناگونی در دزفولی هست که برخی از آنها یا هیچ معادلی در فارسی معیار ندارد یا دیگر فراموش شده و به کار نمی رود مانند تیچسن، تلقسن، سلقسن یا پندوسن. با استفاده الگوی مصدر ساز و الگوی صرف فعل که در درون آن جاسازی شده است، شما می توانید تنها با وارد کردن بن ماضی و مضارع، تمامی زمان های موجود یک فعل را به راحتی و در قالب یک مقاله تولید کنید. برای راهنمایی به مقاله مربوط به مصدر آمختن که با همین ابزارها ساخته شده است نگاه کنید. برای شروع ساختن مقاله مربوط به یک مصدر با استفاده از ابزار الگو:مصدر ساز می توانید از کادر زیر استفاده کنید: